fbpx

Що таке залежність від соціальних мереж?

Social Networking Ediction (залежність від соціальних мереж, SNE) – це поняття, яке стосується людей, що проводять занадто багато часу в соціальних мережах. Тобто так багато, що від цього страждають інші сфери життя. Офіційно медики не визнали SNE захворюванням. Але певний кластер поведінкових проявів, з надмірним використанням соціальних мереж, став темою багатьох дискусій та досліджень.

Як визначити залежність від соціальних мереж?

Залежність зазвичай полягає у компульсивній поведінці, що призводить до негативних наслідків. У більшості видів залежностей люди вимушені займатись чимось таким, що перетворюється у шкідливу звичку, і потім впливає на інші важливі сфери життя, такі як робота чи навчання. В цьому контексті залежними від соціальних мереж можна вважати людей з нав’язливим прагненням використовувати соціальні мережі, постійно перевіряючи статус у Facebook та публікації, приєднуючи до себе «френдів» та ін. Але дуже важко визначити, коли захоплення цією діяльністю виходить за межі, коли починається шкідлива звичка або залежність. Коли ви щодня три години проводите у Twitter, читаючи «твіти» незнайомих людей, чи можна сказати, що ви залежні від Twitter? А якщо п’ять годин? Ви можете сперечатися, що просто читали заголовки необхідних новин, бо вам треба залишатися в курсі ваших робочих питань. Правильно?

Дослідники з університету Чикаго дійшли висновку, що залежність від соціальних медіа може бути сильнішою, ніж залежність від сигарет чи алкоголю, за допомогою експерименту, в якому вони фіксували сильні захоплення декількох сотень людей за декілька тижнів. Так от, пристрасть до соціальних медіа виявилась статистично вищою, ніж пристрасть до сигарет чи алкоголю.

В Гарвардському Університеті дослідники підключали людей до апарату МРТ, щоб побачити, що відбувається з мозком людей, коли вони розповідають про себе в соціальних мережах. Виявилося, що комунікація, у якій людина розповідає про себе, «вмикає» в мозку ті ж самі центри задоволення, що й секс та їжа.

Дуже багато випадків психологічних розладів трапляються у людей, що проводять занадто багато часу онлайн. Але не достатньо доказів, щоб стверджувати, що ці розлади сталися саме через використання інтернету. Така ж нестача даних існує стосовно залежності від соціальних мереж.

У шлюбі з соціальними мережами?

Соціологи та психологи досліджують вплив соціальних медіа на стосунки в суспільстві, особиво у шлюбі. І виникло питання, наскільки сильно використання соціальних мереж впливає на розлучення? Wall Srteet Journal розвіяв ствердження, що шлюби руйнуються через Facebook. Все ще не достатньо доказів, що саме Facebook вплинув на взаємини.

Sherry Turkle, дослідниця з Massachusetts Institute of Technology, багато писала про вплив соціальних медіа на стосунки. Вона висунула теорію, що вони ослаблюють міжперсональні зв’язки. У своїй книзі Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other («Наодинці: чому ми очікуємо більше від технологій та менше один від одного»), вона відзначає негативний вплив того, що ми пов’язані один з одним за допомогою технологій. Парадоксально, але це створює у нас відчуття ще більшої самотності.

В цей час інші дослідники дійшли висновку, що за допомогою соціальних мереж люди будуть себе краще почувати, краще ставитись до себе та відчувати більший зв’язок з суспільством.

Наркотична залежність від інтернету

Дехто вважає, що використання соціальних мереж — це остання форма Інтернет Залежності (IЗ). ІЗ — явище, про яке стали писати на початку 90-х років, коли використання інтернету почало розповсюджуватися. Ще в той час виникла теорія, що використання інтернету може негативно вплинути на якість роботи, навчання та сімейних стосунків. Але через 20 років так і не знайдено жодних аргументів, що надлишкове використання інтернету або соціальних мереж є патологією, або, що це слід вважати формою медичного розладу.

Були, навіть, звернення в Американську Психологічну Асоціацію (АПА) з проханням додати Інтернет Залежність до переліку захворювань. АПА відмовились, принаймні станом на 2012 рік. Тим паче, якщо ви турбуєтесь, що проводите занадто багато часу онлайн, проведіть тест на Інтернет Залежність: https://lifehacker.ru/2016/03/20/addiction-quizz/

 

by Leslie Walker

September 27, 2016

What Is Social Networking Addiction?

www.lifewire.com

Переклад: Христина Стецька, тренер БШ PROFI Space,  керівник Profi Assistance

[contact-form-7 id='24' title='Контактная форма 1']