fbpx

Наука ефективної презентації

Декілька наукових фактів:

Існує три неврологічні фактори, які впливають на успіх чи невдачу кожної презентації. Насамперед це — роль, яку відіграє візуалізація для розуміння тексту. Від 80 до 90 % інформації, яку обробляє мозок, потрапляє через візуальне сприйняття.  Майже дві третини електричних імпульсів мозку пов’язані з обробкою візуальної інформації, коли очі відкриті.

Другий фактор — наша біологічна схильність до історій. Згідно з дослідженнями The Scientific American, особисті історії становлять 65 % наших розмов. Цей факт показує,  наскільки наш мозок налаштований на сприйняття історій.

І, нарешті, наш мозок гарно «відгукується» на діалоги. Коли ви з кимось розмовляєте, активність вашого мозку починає ніби віддзеркалюватися в іншій людині. Цей процес має назву neural coupling (нервове з’єднання).

У роботі виходять з тези, що завдання будь-якої презентації — спонукати людей до дії. Вміння переконувати — головний навичк для тих, хто хоче стати успішним спікером. З погдяду психології та нейрології розглядаються причини, чому одні презентації більш успішні ніж інші.

Візуалізація — найпотужніший інструмент для переконання інших людей. Дослідження показали, що одна і та ж презентація дає на 43% більше результату у спонуканні до дії, якщо вона містить елементи візуалізації.

Візуалізація впливає на сприйняття спікера. За результатами опитувань, спікери, що використовували візуалізацію, српиймалися як більш цікаві та переконливі.

Наука эффективной презентации

Згідно з дослідженнями, використання історій дає вдвічі більше результатів, ніж статистичні дані (приклад — збір пожертвувань: історія про бідну дівчинку, життя якої можна змінити, зібрала більше грошей, ніж статистика про 11 мільйонів голодних дітей).

Емоції частіше спонукають людей приймати рішення і діяти, ніж аналітичне мислення та здоровий глузд. Так звана «стерильна інформація» — статистика, графіки, схеми — ніяк не стосується життя окремих слухачів. А от історія в деталях, які близькі та зрозумілі кожному, викликає сильні емоційні переживання.

Мозок ваших слухачів запрограмований реагувати на емоційні історії — використовуйте цей психологічний факт, щоб мати більше впливу.

За результатами дослідження менеджерів з продажу, найуспішнішими та найпереконливішими пропозиціями (sales pitch) були такі, що формували зв’язок з аудиторією. Якщо продажник хоче укласти угоду, він повинен співпрацювати, слухати, бути уважним до потреб, проявляти розуміння і реагувати на особисте, як на найважливіше. Вміння налагоджувати зв’язок — навик номер два серед необхідних поведінкових здібностей, одразу за вмінням розкривати нові ідеї.

Створіть в аудиторії відчуття, що ви разом працюєте над спільною метою, і ви завоюєте її довіру та підтримку — це найголовніше, щоб бути переконливим.

Запаковуйте подачу (pitch) як діалог, дозвольте аудиторії визначати тему дискусії — в цьому запорука успішного продажу.

Неважливо, наскільки крутою та чудовою була ваша презентація, якщо аудиторія не може пригадати жодної тези — ви програли. Хочете мати тривалий вплив — запам’ятовуйтесь.

Рекомендації психологів та нейрологів — як примусити презентацію залишитися в головах слухачів:

 1. Треба поєднювати слова з їхньою візуалізацією (слово і картинка, що його означає: фото, ілюстрація, іконка).
 2.  Використовуйте в презентаціях метод LOCI (Method of Loci) — побудований на нашій природній схильності легко запам’ятовувати розміщення предметів один відносно іншого, тоді як окремий факт запам’ятати набагато складніше. Якщо ви зможете провести аудиторію візуальною подорожжю по своїх меседжах, створите екскурсію в картинках, слухачі запам’ятають в десять разів більше, ніж просто перелік ключових тез. Наприклад, розмістіть ідеї візуально: від підніжжя до вершини гори, чи поряд з кухонним приладдям і т. п.
 3. Інтерактивний досвід запам’ятовується краще (Learning by doing). Презентуйте в інтерактивному форматі, залучайте слухачів до процесу, до дискусії щодо ваших ідей, давайте їм завдання.
 4. Найскладніше — втримати увагу слухачів на собі протягом тривалого часу. Люди читають контент по патерну «F — формату» (см. рисунок), тобто максимум уваги на верхню частину сторінки і мінімум внизу. Коли спікер використовує класичну структуру презентації: зверху заголовок, тези внизу, то основні тези залишаються непрочитаними. Якщо треба читати тези, то люди не будуть чути, про що ви розповідаєте. Люди не можуть одночасно читати і сприймати на слух. Багатозадачності (multitasking) в природі не існує. Ми просто переключаємося між завданнями дуже швидко і гірше виконуємо те, що намагаємось робити. Згідно досліджень, нам треба 0,1 секунди щоб зрозуміти візуальну картинку і 60 секунд, щоб прочитати 200 — 250 слів.

 

nauka-yeffektivnoy-prezentacij

5. Людський мозок по-різному реагує на історію та на прямі дані. Метафори, прикметники, описові речення зачіпають кортекс у нашому мозку — він відповідає за сенсорні відчуття, нюх та ін. Тобто, коли ми читаємо чи слухаємо про сенсорні преживання, наш мозок реагує на них так, наче ми це реально відчуваємо. Та, коли ми озвучуємо лише статистичні дані, працює тільки одна частина мозку — та, що відповідає за розуміння мови. В такому випадку, ми не пререживаємо відчуття, а просто сприймаємо інформацію. Історії ж, навпаки, задіюють весь мозок.

6. 70 % маркетологів стверджують, що інтерактивний контент дуже ефективний. Лише 36 % вважають результативним статичний контент.

Ви можете розцінювати деякі частини презентації як найголовніші, але ваша аудиторія може думати зовсім інакше. Якщо ви хочете бути «на одній хвилі» з аудиторією — дізнайтесь, що вони хочуть почути.

Ефект переваги зображення

Ідеї, передані візуально, сприймаються та запам’ятовуються набагато легше, ніж передані на словах.

Наука эффективной презентации

Як помістити історію в свою презентацію?

 1.  Почніть з «Хто». Вивчіть свою аудиторію: мотивації, вподобання, чому вони прийшли і що вони хочуть отримати в результаті. Якщо ви виступаєте перед великою кількістю слухачів на коференції — попросіть організаторів дати вам демографічний зріз аудиторії. Якщо аудиторія мала — вивчіть її за допомогою соціальних мереж. Підготуйте перелік запитань про аудиторію, на які вам треба знайти відповіді до початку презентації, щоб розуміти, з ким ви матимете справу.
 1. Визначте свої цілі. Коли ви вивчили аудиторію, розберіться з власною мотивацією. Визначте і запишіть мету, якої ви хочете досягти з допомогою цієї презентації.
 1. Створіть сюжетну лінію. Структура всіх історій однакова: початок, середина та кінець. Кількома словами опишіть, яким має буди кінець історії — момент, коли ваші інтереси співпадуть з інтересами аудиторії. Початок повинен відображати наміри вашої аудиторії, коли вони увійшли до залу ще до початку презентації. Середина історії — це серія подій, які сталися у проміжку між виникненням початкових намірів та привели до задовільного кінця.
 1. Заповніть деталями. Деталі — це головна «фішка» для нашого мозку.  Як виглядає ваш герой? Що він/вона робить? Чим займається? З якими труднощами має справу? Чим соковитішими та вивіреними будуть деталі, тим краща ваша історія. Додавайте відчуття нюху, зору, смаку, дотику, почуттів у свою історію, щоб був задіяний сенсорний кортекс, та слідкуйте, щоб ваша ціль та кінець історії збіглися.

Візуальні метафори: як перекласти історію на картинки.

 1. Складіть перелік з 2-3 ваших головних тез. Зосередьтеся на тих ідеях, які ви хочете, щоб ваша аудиторія запам’ятала.
 2. Меседжі, які ви визначили в першій частині, тепер служитимуть ключовими словами для пошуку (в гуглі) візуальних метафор — серії картин, фотографій, що відображали б суть вашої презентації. Це будуть опорні точки вашої презентації.
 3. Виберіть найкращі метафори.

 

Наука эффективной презентации

Структуруйте візуальну історію. Окрім лінійних варіантів можливі, для прикладу, і такі:

nauka-yeffektivnoy-prezentacii-var1nauka-yeffektivnoy-prezentacii-var2nauka-yeffektivnoy-prezentacii-var4

Перетворіть презентацію в розмову:

Ключ до правильної подачі полягає в тому, щоб адаптувати контент до реакції аудиторії, яка виникатиме в процесі. Побудуйте презенатцію так, щоб ви могли вільно змінювати порядок викладення інформації. Наприклад, якщо в ній є три основні тези, то важливо, щоб ви почали з тої, яка найбільше зацікавить аудиторію. Часто буває так, що ми можемо визначити, з чого починати, лише на початку презентації, після кількох запитань слухачам.

Створіть «маршрут» своєї презентації і нехай аудиторія керує послідовністю викладання матеріалу. «Prezi» дозволяє створити «загальний огляд»(маршрут) презентації та швидко знаходити потрібний розділ, а не гортати п’ятдесят слайдів. І, коли виникає потреба, ви просто знаходите той розділ, який хочете обговорити. Іноді навіть можна показати «маршрут» аудиторії і дати можливість обрати, про що говорити спочатку. Така техніка дозволяє слухачам отримати максимум від презентації, без необхідності сидіти та слухати нерелевантний та нецікавий матеріал.

Коли ми працюємо з аудиторією та робимо презентацію, ми намагаємося наштовхнути людей на нові роздуми, на зміну уявлень, на дію. Якщо ми хочемо, щоб нам це вдалося, варто брати до уваги те, як працює мозок наших слухачів. Наукою доведено, що є три «ключі» ефективної презентації: візуалізація, історії та діалоги.

Застосування цих тактичних прийомів дає цілком відчутні результати, наприклад, зростання продажу на 49,7 %. Ефективна презентація завжди приносить користь бізнесу, чим би ви не займалися.

    

ресурс: https://prezi.com/dashboard/

переклад — Христина Стецька, тренер БШ Profi

[contact-form-7 id='24' title='Контактная форма 1']