fbpx

Наступна хвиля зусиль по утриманню талантів буде направлена на зрілих співробітників (переніалів), а не на міленіалів

Тисячі літніх клієнтів фармацевтичної мережі CVS (США) проводять холодні місяці року у теплішому кліматі, переїжджаючи з домівок, скажімо, у Мінесоті, до Арізони чи Флориди. В середині 2000-х CVS усвідомили, що більшість старших співробітників аптек хотіли б зробити так само.

І, замість того, щоб примушувати старших і більш досвідчених працівникив обирати між раннім виходом на пенсію, щоб вести комфортний стиль життя, або працювати зимою в місті, де фізично важко пересуватися, CVS запровадила програму, яка дозволяє їм тимчасово переводитись на роботу в магазини компанії в тепліших штатах. Це вигідно усім: магазини, які мають сплеск клієнтів, що «зимують», отримують більше персоналу під час росту навантаження, а працівники отримують роботу, яка задовільняє їхній спосіб життя.

Останнім часом заголовки преси стимулювали зміни на робочому місці за вимогами міленіалів, від беруш для денного сну до гнучкого графіку погашення студентського кредиту. Але є ще одна фундаментальна зміна в демографії робочої сили, на яку лише починають реагувати, створюючи ініціативи типу зимового графіку співробітників CVS.

Старші співробітники, або «переніали», як їх іноді називають, — це група робітників, яка зростає з найбільшою швидкістю. Сьогодні в США працевлаштованих людей зрілого віку вдвічі більше, ніж молоді.

За даними Бюро Статистики Праці США, за тридцять років, в період з 1994 по 2024 роки, працівники віком від 55 років та старші перетворяться  з найменшого в найбільший сегмент робочого населення країни. Подібна тенденція спостерігається і в інших індустріально розвиненіх країнах; у Японії та Південній Кореї робоча сила старіє навіть швидше.

BMW переобладнали свої виробничі потужності, встановили ергономічні сидіння та м’яку підлогу, збільшили шрифти на клавіатурах та забезпечили засобами підтримки, після того, як усвідомили, скільки старішає працівників з захистом робочих місць на одному з заводів у Німеччині. Продуктивність виросла, а абсентизм щез. Американські компанії, які не хочуть втрачати компетентних старших працівників, зробили те ж саме — виробники встановлюють ергономічні сидіння у вантажних автомобілях і переоснащують конвеєри, щоб уникнути травмування від повторюваних рухів.

ВІК ЗМІНЮЄТЬСЯ

Старіння робочої сили частково зумовлено працівниками, які хочуть продовжувати працювати, або, принаймні, продовжувати заробляти аж до 70-ти і навіть 80-ти років.

Підвищення благополуччя в індустріальному світі означає, що люди мають більше років здорового життя, ніж будь-коли раніше. Жінки, які відкладають кар’єру, поки виховують дітей, можуть робити кроки у професійному розвитку коли їм далеко за п’ятдесят. Чоловіки та жінки, які витратили десятки років, щоб досягнути певного статусу, отримуючи десятки років вільного часу, неохоче відмовляються від соціальних та інтелектуальних стимулів, які були у них на роботі.

Тим часом, корпорації перейшли від пенсійних планів з встановленими виплатами, які гарантували стабільний дохід, до планів з встановленими внесками, які поклали основний економічний тягар на працівників, це призвело до того, що люди похилого віку не можуть вийти на пенсію без істотного падіння рівня життя.

Майже половина опитаних у 2014 році пенсіонерів сказали, що вони все ще продовжують виконувати деяку оплачувану роботу перебуаючи на пенсії. Але ті, хто продовжує працювати на пенсії, стверждують, що це не через відсутність вибору, а скоріше необхідність певного переходу до того часу, як їм виповниться 65+. Це може бути робота неповний робочий день, що дозволяє проводити більше часу з сім’єю, або менеше часу на роботу, яку стає все важче виконувати фізично, або гнучкість, щоб  адаптуватись до зміни в способі життя.

Роботодавці теж бачать в цьому вигоди. З віковою різницею у складі робочих команд зростає продуктивність та виконавча дисципліна. Дослідження Центру Інституту Мілкена з питань майбутнього старіння та Стендфотського центру з питань довголіття показали, що старші працівники брали менше лікарняних, демонстрували кращі навики у вирішенні проблем і були більш задоволені роботою, ніж їх молодші колеги.

«Економіка в цілому виграє від здорових і продуктивних людей» — стверджує Пол Ірвін, Голова Центру Інституту Мілкена з питань майбутнього старіння та науковий співробітник Школи Геронтології Девіса Університету Південної Каліфорнії. Американці, у віці 50-ти років уже витрачають 7,6 трильйонів доларів щороку. Щорічні витрати 60-річних та старшого віку людей очікуються в розмірі 15 трильйонів доларів вже до 2020 року.

«Коли старші люди продовжують працювати, вони залишаються платниками податків. Зі збільшенням їхніх фінансових ресурсів та довіри та з постійним стимулюванням їхнього попиту, вони будуть продовжувати споживати», — стверджує Ірвін. «Чим більше людей активно залучені в економічне життя, тим більше економіка зростає. Це добре для всіх.»

ДЕ МІЛЕНІАЛИ ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ З ПЕРЕНІАЛАМИ

Щоб зрозуміти, чого прагнуть молоді співробітники, у 2011 і 2012 роках консалтингова компанія PricewaterhouseCoopers провела дослідження серед 44 000 своїх працівників по всьому світу. Компанія виявила, що міленіали дуже цінують баланс між роботою та особистим життям, але це так само важливо і для старших колег.

Гнучкі графіки хочуть мати, як міленіали, так і співробітники, що не є міленіалами, щоб задовільняти свої собисті та професійні потреби. Молодші працівники сміливіше просили про такі зміни, але і для старших це теж важливо.

Згодом PricewaterhouseCoopers запровадила політику гнучкості, щоб працівники будь-якого віку могли корегувати графіки відповідно до особистих пріоритетів. Це може бути перерва всередині дня, щоб забрати дитину або онука зі школи з можливістю відпрацювати в інший час, або можливість працювати вдома, коли нема необхідності їхати в офіс.

Додавши гнучкості, PricewaterhouseCoopers змогли свторити кращі умови, як для старших, так і для молодших співробітників. Так само, як BMW зменшили фізичний стрес для  працівників з десятками років стажу і для молодих спеціалістів, у яких ще десятки років попереду. Численні зміни умов праці, спричинені демографічними та технологічними змінами, — вони, в результаті, створили більш стабільні робочі місця для усіх.

Це важливо, оскільки працювати довше буде обумовлено фінансовою необхідністю для багатьох людей протягом найближчих десятиліть. Професори Лондонської бізнес-школи Лінда Греттон І Ендрю Скотт, які є співавторами «Жити 100 років: життя та робота в епоху довголіття», порахували, що працівник, який проживе до 100 років (як більшість тих, хто народиться в кінці цього століття) і буде заощаджувати 10% свого доходу, якщо захоче, щоб розмір пенсії складав 50 % остаточної зарплати, буде вимушений працювати до 80-ти  років.

Перспектива, що ще десятки років потрібно буде працювати повний робочий день — це складно майже для всіх і фізично неможливо для більшості. Психолог Лора Карстенсен, директор і засновник Стенфордського Центру Довголіття, вже давно виступає за заміну нинішнього стандарту інтенсивної карьери з повним робочим днем, що закінчується раптово в середині 60-ти років працівника, на довші проміжки, які включають більш часті перерви.

Існуюча модель «не працює, бо не в змозі врахувати інших вимог нашого часу», стверджує Карстенсен у своєму інтервью журналу Quarz At Work. «Люди працюють повний робочий день, одночасно вони займаються вихованням дітей. Ви ніколи не робите перерви. Ви ніколи не можете вийти з цього. Ви не можете відновитись… Не існує жодної реальної причини, щоб так працювати.»

ВІДХИЛЯЮЧИСЬ

Один з бенефітів, який компанії найповільніше втілюють, це бажання більшості людей похилого віку — поетапне звільнення. Перш ніж звільнитися повністю, багато людей  так званого пенсійного віку вважають за краще скорочувати кількість годин.

За данними Товариства Управління Людськими Ресурсами, лише 19 % американських компаній запропонували певну форму поетапного виходу на пенсію для працівників у 2017 році і менше третини цих компаній запропонували цей варіант через офіційні програми. Найчастіше, це привілегія, що надається лише найбільш заслуженим співробітникам. Але така ситуативна реакція на запити працівників, відкриє двері для звинувачень у дискримінації за віком і може призвести до того, що всі цінні працівники підуть.

Невідомо чи зміниться фаза звільнень бебі-бумерів, але вона призводить до масового відтоку талантів — загрозою, на яку компанії, як наприклад CVS, реагують інвестиціями в утримання старших працівників. У певному сенсі, вони трішки випереджують можливі наслідки.

Звичайно, є ще багато роботодавців, які неохоче преглядають підходи до пільг, пенсій і графіків для літніх працівників, але ринок праці змусить їх це зробити.

Автор: Corinne Purtill, December 3, 2018

Переклад: Христина Стецька, тренер освітньої платформи Profi Space, HRD Boost Solutions

Оригінальний текст:

https://qz.com/work/1476842/the-future-of-work-will-be-shaped-by-an-aging-workforce/?fbclid=IwAR3dZcVwgalwnFpDidpZnXgPYsgG-iSbDCrFeghFA-PtMva—ygKh8uUsMw

[contact-form-7 id='24' title='Контактная форма 1']